Robot Dünyasının En İnovatif 5 Şirketi

Robotik mühendisliği, geleceğimize şekil veren en önemli alanlardan biri ve insanlık olarak bu konuda oldukça yol aldık.

Robot kelimesi anıldığında aklımıza izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki belli bir model gelse de aslında robot tasarımları ve üretimi pek çok farklı alana hizmet ediyor. Yalnızca belirli robotlar üretilmiyor. Aynı zamanda bizim yapamadıklarımızı,hayal bile demediklerimizi yapabilecek insanüstü robotlar da tasarlanıyor.

Dünyada robotik mühendisliği dendiğinde akla gelen 5 inovatif şirketi, sizin için derledik.

 

Boston Dynamics

Boston Dynamics,  robot konusuna meraklı olanların en çok takip ettiği şirketlerden biri. Atlas ismini verdikleri ve 2013 senesinden beri üzerinde çalıştıkları ‘insansı robot’ ve  SpotMini isimli ünlü robot köpeği oldukça popüler. İlk gününden beri oldukça sağlam adımlar ile yol alan Atlas projesi sayesinde arama kurtarma gibi kritik konularda robotlardan yardım alınması planlanıyor.

 

Touch Bionics

Dünyanın ilk tam eklemli  biyonik eli olan I-Limb El Protezi ile adını duyuran Touch Bionics, bu konuda gelecekte çok daha gelişmiş ve insanların ihtiyacını kusursuz bir biçimde  giderebilecek robotik protezler yapmayı hedefliyor.

Liquid Robotics

Robotik teknolojisi konusunda oldukça  yenilikçi bir yol izleyen Liquid Robotics, uzun süre su altında kalabilen ‘Wave Glider’ isimli projesi ile şu an pek çok şirkete, su altı incelemeleri konusunda ekipman sağlıyor.

 

 

Stanley Robotics

 

Park yeri bulma sorununa bir çözüm olarak sunulan ‘Stan’ isimli robotik forklift ile artık arabanızı robotlar park edecek! . Aracınızı alıp park alanına yerleştiren, sonrasında ise belirttiğiniz saatte çıkışa getiren Stan, her çeşit arabayla da uyumlu şekilde çalışabiliyor.

 

Miso Robotics

 

Miso Robotics ise daha önce Flippy isimli mutfak robotu ile duyulmuştu. Flippy, üzerinde yer alan reseptörler sayesinde hamburger köftelerinin pişip pişmediğini anlıyor, onları ızgaraya dizip, piştiklerinde ise servis edileceği ekmeğin içine koyuyor ve bu işlemi her seferinde hatasız bir biçimde yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir